Rozciąganie w Capoeira

13 listopada, 2017

Ćwiczysz intensywnie na treningu capoeira. Znasz to uczucie pieczenia ud od trzymania pozycji cadeira czy od ginga. Nadgarstki i barki pracowały podczas nauki chodzenia na rękach, schodzenia na queda i zwykłych pompek na rozgrzewce. Pot się lał, endorfiny tryskały. A jak było z rozciąganiem po treningu?... No właśnie.

ROZCIĄGANIE - O CO TYLE KRZYKU?

Brak rozciągania, może stać się pośrednią przyczyną kontuzji oraz wad postawy. Mięśnie i ścięgna pracujące intensywnie podczas treningu Capoeira (ale nie tylko), przykurczają się. Słabną przez to również stawy. Łatwo o naderwanie ścięgna, czy o bolesny stan zapalny. Zamiast rozwijać skrzydła capoeiristy, tygodniami leczysz kontuzje

streching_capoeira_01

Przykurcz jednych mięśni i ścięgien, ma odbicie w nadmiernym rozciągnięciu innych. Na przykład przykurczone mięśnie i ścięgna naramienne (zamknięte barki, pochylone ramiona o wadliwej rotacji) to jednocześnie mocno rozciągnięte mięśnie między łopatkami.

Mamy budowę ciała w której wada jednego elementu, powoduje skrzywienie całości. Warto dbać o każdy nasz kawałek, widząc jednocześnie całość.

STRETCHING - KIEDY, JAK I PO CO?

Rozciąganie pomaga zapobiegać kontuzjom, wadom postawy i przykurczom. Przyspiesza znacznie regenerację tkanek po treningu Capoeira. Do tego odpręża i wycisza dzięki usuwaniu napięć.

Najlepsze rozciąganie to takie,  które trwa dłużej niż napięcie (praca mięśni) i oczywiście kompleksowe - obejmuje wszystkie partie ciała. Osobiście w tym celu polecam jogę pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Warto pamiętać o rozciąganiu bezpośrednio po treningu. Czasami roda jest tak wciągająca, że nie zostaje już czasu na rozciąganie. Zadbaj wtedy o nie we własnym zakresie. Które mięśnie pracowały intensywnie? Zwykle są to: przody ud, mięśnie naramienne i plecy. Zwłaszcza odcinek lędźwiowy i zginacze bioder. Często podczas treningów dużemu napięciu ulegają również nadgarstki. Uwalnianie z nich napięcia, uważam za kluczowe w zapobieganiu stanom zapalnym. Jak to robić? O tym opowiem w moim kolejnym artykule.

Podsumowując, brak rozciągania może skutkować:

  • przykurczami mięśni
  • większym bólem mięśni po treningu
  • nadmiernym rozciągnięciem mięśni przeciwstawnych
  • narażeniem na kontuzje i stany zapalne
  • wadami postawy (np. skrzywieniem kręgosłupa)
  • słabszą regeneracją po treningu.

Zadbaj o stretching i trenuj bezpiecznie.


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram