Instruktorzy

Capoeira Camangula Wrocław

Graduada Açaí

Paulina Zarzycka
Cześć ! Nazywam się Paulina Zarzycka, dla wtajemniczonych Graduada Açaí. Opowiem Wam o instruktorach Akademia Capoeira we Wrocławiu. Na początku kilka słów o mnie. 

Początki
Swoją przygodę z Capoeira rozpoczęłam w 2008 roku we Wrocławiu. Swój pierwszy stopień uczniowski otrzymałam w 2009 roku trenując pod okiem Professora Cigano. Pod opieką swojego instruktora od 2011 roku uczęszczałam na treningi dziecięce i uczyłam się prowadzić zajęcia dla dzieci oraz dla dorosłych. 

Doświadczenie
Na warsztatach w Hamburgu jesienią 2017 roku otrzymałam pierwszy stopień instruktorski (Monitor) z rąk Mistrza i założyciela grupy Capoeira Camangula- Mestre Nem. Dwa lata później Professor Cigano prowadzący do tej pory sekcję wrocławska wyprowadził się do Sulistrowic wraz z żoną, która prowadziła treningi dziecięce. Skłoniło mnie to do samodzielnego prowadzenia zajęć i przejęcia ich obowiązków. Rozpoczęłam prowadzenie treningów dla trzech grup wiekowych (dwie grupy dziecięce oraz grupę dla dorosłych), które regularnie trenują do dziś. W 2021 roku w Częstochowie otrzymałam drugi stopień instruktorski- Graduado. W lipcu 2022 roku ukończyłam kurs instruktorski ze specjalnością samoobrona oraz otrzymałam certyfikat wraz z legitymacją instruktorską.

Podróże
Capoeira to ciągły rozwój, a największą wiedzę zdobywa się podczas warsztatów. Zaczęłam podróżować w poszukiwaniu tej wiedzy. Odwiedziłam liczne eventy w Polsce (m.in: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Częstochowa), w Niemczech (Hamburg) oraz w Brazylii (Rio de Janeiro, Belo Horizonte).  Nieodłącznym elementem Capoeira jest również Brazylia, której tajniki postanowiłam zgłębiać. Pierwszy wyjazd do kolebki Capoeira odbyłam w 2014 roku poznając kulturę brazylijską, kolejny w 2016 roku oraz 2021 r. 

Professor Cigano

Dariusz Majewski
Mój Instruktor
Dariusz Majewski, założyciel Akademia Capoeira we Wrocławiu. Z Capoeira związany praktycznie od początku jej istnienia w Polsce.  Człowiek, który zaraził mnie pasją do tej pięknej sztuki walki. Mimo iż mieszka poza Wrocławiem zawsze obecny jest na wydarzeniach organizowanych przez Klub. 

Lata doświadczeń
Rozpoczął swoją przygodę z Capoeira w 1995 roku w Dąbrowie Górniczej.  Wtedy powstała pierwsza sekcja Capoeira w Polsce. 
W 1999 roku nawiązana została współpraca z brazylijskim Mistrzem - Mestre Nem i rok później brał udział w pierwszej ceremonii Batizado, na której otrzymał swój pierwszy stopień Capoeira.

Wyjazdy
Zawsze na treningach mówi, że najwięcej możemy nauczyć się podróżując. Sam bardzo dużo wyjeżdża, by odwiedzać sekcje, treningi i warsztaty w innych miastach Polski. Miejsca, które odwiedził to m.in:  Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Austria oraz oczywiście Brazylia (Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Salvador da Bahia, Recife, Fortaleza, Sete Lagoas).

Treningi
Od 2001 roku do 2019 roku prowadził aktywnie treningi Capoeira dla młodzieży i osób dorosłych. Na początku w Częstochowie, a następnie we Wrocławiu. 
Obecnie z Częstochowie prowadzi zajęcia jego uczeń - Instruktor Parazinho, a od 2019 roku oddał mi prowadzenie Klubu Sportowego oraz treningów we Wrocławiu. On natomiast jest szczęśliwym mieszkańcem Sulistrowic i prowadzi treningi Capoeira dla młodzieży i dorosłych w Sobótce od 2022 roku. 
blank

Monitora De Menor

Anna Majewska
Kiedy to się zaczęło?
Ania swoją przygodę z Capoeira rozpoczęła w 2003 r. w sekcji częstochowskiej, pod okiem ówcześnie Graduado Cigano. Od 2004 roku kontynuowała naukę równolegle w sekcji częstochowskiej i wrocławskiej. W tym samym czasie uczestniczyła aktywnie w zajęciach dla dzieci, a wkrótce (początkowo pod okiem Professora Cigano) prowadziła treningi dla dzieci we Wrocławiu (do 2019 r.) i w Częstochowie (przez kilka lat). 

Doświadczenie i wyjazdy
W 2007 r. przechodzi kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalizacją "samoobrona", otrzymując legitymację instruktorską.
W roku 2012 r. z Professorem Cigano odwiedza kolebkę Capoeira - Brazylię, przez miesiąc poznając "nowe twarze Capoeira".
W 2019 r. w Hamburgu, otrzymuje stopień Monitor (pierwszy stopień instruktorski). W ciągu wielu lat trenowania, prowadzenia zajęć głównie dla dzieci i aktywnego działania na rzecz Klubu, brała udział w licznych warsztatach Capoeira w Polsce i za granicą (Hamburg, Berlin, Praga).

Od 2011 roku gościła mnie na swoich treningach dziecięcych i przekazywała wiedzę odnośnie prowadzenia zajęć. Ania bardzo dużo mnie nauczyła i często zapraszam ją gościnnie na treningi dziecięce.  

Kilka słów od Ani:
"Capoeira wciąż stanowi dla mnie wyspę, którą odkrywam od coraz to innych stron, odkrywając przy tym sama siebie".
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram