Czym jest Capoeira?

Co to jest Capoeira? Skąd się wzięła? Jak, gdzie i kiedy powstała? A także kto może ją ćwiczyć i jak trening Capoeira wpływa na organizm ludzki. 

Czym jest Capoeira?

Capoeira jest bardzo specyficzną mieszanką walki, sztuki, muzyki, elementów akrobatycznych, gry i zabawy. Jest mieszanką kultury afrykańskiej, rdzennych mieszkańców ameryki południowej i kultury europejskiej. Capoeira wciąż ewoluuje i zmienia się.

Jak trening Capoeira wpływa na organizm?

Podczas treningu capoeira pracują wszystkie grupy mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni głębokich, które są fundamentem naszej sylwetki. Dzięki różnorodności ćwiczeń i ruchów, capoeira pozytywnie oddziałuje na całe ciało. Osoby ćwiczące capoeira zauważają poprawę ogólnej sprawności układu sercowo-naczyniowego. Dzięki rozciąganiu i ćwiczeniu oddychania uzyskują poprawę elastyczności ciała. Zwiększa się siła dynamiczna i siła statyczna mięśni, a także szybkość pracy mięśni i motoryka. Znacznie poprawia się wydolność aerobowa organizmu. Spalanie tkanki tłuszczowej jest oczywistym efektem treningu capoeira.

Kto może ćwiczyć Capoeira?

Capoeira może ćwiczyć każdy. Bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać wcześniej. Treningi są w taki sposób prowadzone żeby każda osoba mogła jak najwięcej z nich skorzystać. Zarówno osoby o słabej kondycji fizycznej, jak i ci mający już pewne doświadczenie w pracy ze swoim ciałem. Capoeira rozwija bardzo wszechstronnie nasze ciało, koordynację i motorykę. Ale rozwija ona też psychicznie rozwijając nasze poczucie pewności siebie, wiarę we własne siły. Pozwala zrelaksować się, odpocząć psychicznie, zapomnieć na czas treningu o codziennych sprawach i odstresować się.

Dawny mistrz Capoeira, Mestre Pastinha, mawiał:
"Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie nauczy się jej tylko ten, kto tego nie chce"

Historia Capoeira

Capoeira czym jest

Historia Capoeira.

Ciężko jest jednoznacznie określić datę powstania Capoeira. Na pewno jej początki sięgają czasów niewolnictwa w Brazylii. Wtedy to właśnie portugalscy osadnicy sprowadzali pojmanych w Afryce ludzi, którzy następnie byli zmuszani do niewolniczej pracy na plantacjach. W owym czasie zaczęła powstawać bardzo specyficzna mieszanka kulturowa. Portugalscy osadnicy, rdzenna ludność Ameryki Południowej oraz afrykańscy niewolnicy. Każda z odmienną kulturą na która składał się język, wierzenia, muzyka, tańce, zabawy i obyczaje. Wszystkie zaczęły się mieszać a z tej mikstury wyłoniło się wiele specyficznych, widocznych dziś tylko w Brazylii rzeczy. Między innymi Capoeira.  

Taniec czy walka?

Mówi się że Capoeira zawdzięcza swój wygląd tańca faktowi że w czasach gdy powstawała nie wolno było, z oczywistych powodów, niewolnikom praktykować sztuki walki. Ukryto ją więc pod "płaszczykiem" tańca. By wyglądała jak niewinna zabawa. Bardziej prawdopodobną teorią jest jednak ta która głosi że Capoeira powstała jako zabawa, sposób oderwania się od codziennych spraw. Sposób na to by, będąc niewolnikiem, zachować swoją świadomość kulturową, praktykować rodzime tańce i zabawy.

Dopiero w późniejszych czasach Capoeira stała się sztuką walki na tyle doskonałą że Brazylijskie wojsko tworzyło specjalne oddziały posługujące się właśnie nią.
capoeira-grupa

Capoeira dzisiaj. 

Capoeira ciągle ewoluuje, wciąż się zmienia. Dzisiejsza Capoeira bardzo różni się od tego, jak wyglądała ona w czasach niewolnictwa. Nadal jest to jednak bardzo specyficzna mieszanka kultury, muzyki, gry, sportu, elementów gimnastycznych, walki i zabawy. 

Treningi Capoeira to przede wszystkim rozwijanie i poznawanie siebie, pokonywanie własnych słabości i dobra zabawa. 
ZAPISZ SIĘ NA TRENINGI WE WROCŁAWIU
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram