Kto dziś ćwiczy Capoeira

12 grudnia, 2018

Treningi Capoeira prowadzę już prawie 20 lat. Podczas tego czasu naprawdę bardzo dużo ludzi przewinęło się przez moje "ręce". Obserwując swoich uczniów oraz inne sekcje w Polsce nasunęło mi się kilka refleksji, na temat tego kto dziś ćwiczy Capoeira, którymi chciałbym się podzielić w dalszej części artykułu. 

Capoeira warsztaty
zdjęcie pochodzi z facebook.com/CapoeiraCzestochowa

Hura! Wszyscy na Kapłujejra!

Gdy zaczynałem ćwiczyć w 1995 roku nikt nie wiedział czym tak naprawdę jest Capoeira. Uniesieni nowością i radosnym klimatem filmu "Tylko dla najlepszych" a potem grą "Tekken" każdy z nas chciał robić salta i skakać jak Mark Dacascos lub Eddy Gordo. Na treningach dominowała wówczas młodzież w wieku 14 - 20 lat. Ci którzy Capoeira znali właśnie z gry lub z filmu. A było tych ludzi naprawdę sporo... Na treningi na początku sezonu (wrzesień - październik) potrafiło przyjść 100 - 130 osób. Odbywały się one w szkolnych salach gimnastycznych więc bywało bardzo ciasno.

Nie wnikając w jakość tych treningów oraz to, na ile była to tak naprawdę Capoeira (to temat na osobny artykuł) muszę stwierdzić że były to treningi ciężkie. Bardzo mocno nastawione na rozwój siły, szybkości i kondycji. Ludzie szybko przekonywali się że praca z padem przy konsoli to nie to samo co praca nad swoim ciałem. W ten sposób z początkowej liczby 100 osób we wrześniu pozostawało 15 w czerwcu. 

Capoeira - rozkwit.

W 1998 roku odbyły się pierwsze w Polsce warsztaty Capoeira (z Mestre Nem w Katowicach) a w 1999 roku pierwsze w Polsce Batizado de Capoeira (w Czeladzi). Poczynając od tych wydarzeń nastąpił rozkwit Capoeira w Polsce. Powstawały sekcje w całej Polsce i w każdej z tych sekcji ćwiczyło bardzo dużo osób. Rozpoczynanie sezonu z 50-100 nowych, początkujących osób na sali było normą. Na treningi przychodziła głównie młodzież choć z biegiem czasu zaczęło pokazywać się więcej dzieci w wieku 6 - 12 lat. Wtedy też zaczęły powstawać osobne sekcje dziecięce. Capoeira pojawiała się w gazetach, filmach, w telewizji no i oczywiście w internecie. Ludzie przychodzi żeby "nauczyć się salta" lub robić "igreka". W tym wypadku historia wyglądała bardzo podobnie. "BOOM" na początku sezonu (100 osób) i 20 osób pod koniec sezonu. Ten czas trwał do ok 2010 roku. Potem Capoeira powoli zaczęła być mniej popularna na rzecz coraz lepiej promowanych MMA, Muay Thai, itp

Kto dziś ćwiczy Capoeira?

Sytuacja Capoeira dziś bardzo się zmieniła i jest tak naprawdę bardzo różna w różnych sekcjach. Jest jednak kilka głównych trendów. 

Przede wszystkim ćwiczą dzieci. Sekcje dziecięce potrafią być bardzo liczne. Ćwiczą dzieci w wieku 5 - 12 lat. Niejednokrotnie są to dzieci, których rodzice ćwiczyli kiedyś Capoeira. Często jest tak, że gdy już dzieci zaczną ćwiczyć to rodzice też wracają na treningi. 

Ćwiczą osoby dorosłe i świadome. Obserwując ostatnio swoich uczniów podczas egzaminu na corda naszła mnie refleksja że nie ma tu nikogo "z przypadku". Kiedyś bardzo dużo ludzi przychodziło niejako "przypadkiem". Sami nie do końca wiedzieli co chcą robić i próbują czy to czasem nie jest ich droga... Dziś nie ma takich ludzi na treningach Capoeira. Osoby ćwiczące Capoeira są świadome swojego wyboru. Przyszły tutaj bo chcą ćwiczyć właśnie Capoeira i robią to na 100%. Mnie samego bardzo pozytywnie zaskoczył wysoki poziom który zaprezentowali uczniowie startujący już na pierwsze corda. Jakość wykonywanych technik, znajomość nazw, zaangażowanie i widoczna chęć nauki Capoeira. 

Oczywiście nie ma dziś takich "tłumów" na treningach przez co niektóre sekcje borykają się z problemami i muszą szukać alternatywnych źródeł finansowania swojej działalności. 

Praca z ludźmi, którzy wiedzą po co przyszli na treningi Capoeira daje jednak ogromną satysfakcję. Przez to, że sekcje są mniej liczne Capoeira stała się bardziej "osobista". Jako osoba prowadząca mam czas i możliwość podejść do każdego i skorygować w miarę potrzeby błędy. Przy 70 osobach na sali nie było to możliwe. 

W ciągu ostatnich kilku lat sekcje Capoeira w Polsce straciły na ilości (są mniej liczne) ale jestem pewny tego, że zyskały bardzo dużo na jakości. 


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram