Korzenie Capoeira

Sierpień 27, 2018

Skąd się wzięła, jak powstała i jakie są korzenie Capoeira? Faktem jest że Capoeira powstała w Brazylii ale swoimi korzeniami sięga Afryki. 

Odkrycie Brazylii

W kwietniu 1500 roku Pedro Alvares Cabral wraz ze swoją flotą dobił do brzegów Brazylii. Poczynając od tego dnia Brazylia stała się kolonią portugalską. Trwało to 322 lata. 

źródło: https://oestadorj.com.br/

Do pracy w nowej kolonii portugalscy osadnicy potrzebowali siły roboczej. Początkowo werbowano rdzenną ludność, która jednak okazała się niechętna lub zbyt słaba (zmuszani siłą szybko umierali z wyczerpania). Rozwiązaniem okazali się niewolnicy sprowadzani z Afryki. Głównie z okolic dzisiejszej Angoli (do dziś w Angoli językiem urzędowym jest właśnie język portugalski). 

Ludzi tych przywożono setkami, potem tysiącami. Przywozili ze sobą swoją kulturę, żywą i całkowicie odmienną od europejskiej (źródło: Capoeira. Sztuka walki, muzyka, taniec, życie; Nestor Capoeira; 2005). Były to tańce, zabawy, wierzenia, instrumenty i potrawy. 

Mikstura kulturowa

Wszystkich tych ludzi stłoczono w upiornych warunkach i zmuszano do niewolniczej pracy na plantacjach (głównie trzciny cukrowej). W tych warunkach ludzie żyją. Rodzą się dzieci, które wychowują się w tym środowisku gdzie miesza się kultura rdzennych mieszkańców Brazylii, europejskich osadników oraz Afrykańskich niewolników z różnych plemion. 

Źródło: https://imgur.com/

Stopniowo przez dziesiątki lat powstaje bardzo specyficzna mikstura kulturowa. Z niej wyłania się wiele nowych tańców, potraw, zabaw i innych przejawów działalności człowieka. Między innymi pojawia się Capoeira.

Taniec czy walka?

Najbardziej romantyczna teoria głosi że Capoeira powstała jako sztuka walki ukryta w tańcu. W tamtym czasie nie wolno było praktykować sztuki walki więc niewolnicy ukryli ją pod pozorem tańca. Czy tak jest? Nikt nie jest w stanie na 100% odrzucić takiej teorii. Jednakże bardziej prawdopodobna teoria mówi że Capoeira powstała w formie zabawy, gry i współzawodnictwa już na początku. Dopiero później dostrzeżono jej funkcjonalność w walce. Ale to temat na kolejny artykuł. W tym momencie warto pamiętać że "stopy adepta Capoeira są najbardziej śmiertelną bronią. Ćwiczy, aby kopnąć tak, jak większość adeptów innych sztuk walki ćwiczy, aby uderzyć. Capoeira uważa się za jedną z najgroźniejszych, sformalizowanych, znanych nam sztuk" (Sztuki walki wschodu; Peter Lewis; 1998)

Capoeira to taniec czy walka? Jest to po prostu źle zadane pytanie. Capoeira to gra, współzawodnictwo, zabawa, sztuka walki, taniec, muzyka, kultura, sport... i wiele więcej. Może zostać użyta do walki. Może być zabawą i tańcem. Wiele tu zależy od samego adepta.

Gdzie ćwiczyć?

Gdzie można zacząć ćwiczyć i jak zacząć? W każdym większym mieście w Polsce znajduje się obecnie przynajmniej jedna sekcja Capoeira. Warto poszukać korzystając oczywiście z popularnej wyszukiwarki internetowej. W Akademii Capoeira Wrocław aby zapisać się na zajęcia i rozpocząć treningi wystarczy przyjść na najbliższy trening. Sprawdź w naszym grafiku kiedy i gdzie odbywają się treningi. Możesz również zapisać się online korzystając z naszego formularza. Jeśli masz dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram